16 + jeden =

Zjazd metropolitalny w Toruniu 18 czerwca 2022

Co dwa lata wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku akademickiego klerycy seminariów z Gdańska, Pelplina i Torunia spotykają się podczas tzw. zjazdu metropolitalnego, aby podzielić się swoimi myślami i doświadczeniami dotyczącymi powołania, formacji, a przede wszystkim, aby zbudować wzajemną więź i wspólnotę braterską.

Tegoroczny zjazd odbył się w Toruniu. Rozpoczął się on Mszą św. w kościele Mariackim na starówce, gdzie posługiwał bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski – kapłan związany z naszymi trzema diecezjami. Jest to również diecezjalne sanktuarium, gdzie pielęgnuje się pamięć o tym młodym kapłanie, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Po krótkim przywitaniu przez Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ks. parł. Wojciecha Niedźwieckiego, Rektor WSD w Toruniu, ks. kan. Stanisław Adamiak, rozpoczął celebrowanie uroczystej Eucharystii.

Kolejnym punktem spotkania metropolitalnego była wizyta w toruńskim seminarium, gdzie podczas wspólnej kawy i ciasta mogliśmy ze sobą porozmawiać w przyjaznej atmosferze.

Następnie udaliśmy się do obserwatorium astronomicznego UMK w Piwnicach pod Toruniem, gdzie poznaliśmy miejscową historię dotyczącą badań naukowych w tej właśnie dziedzinie.

Wspólną integracje zakończyliśmy obiadem oraz ogniskiem w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim, połączoną ze zwiedzaniem pokrzyżackiego zabytku.