4 × 3 =

Weekend w Seminarium 9 marca 2020

            W piątek, 6 marca, w naszej wspólnocie rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. Chłopacy zjechali się o godz. 16.00, po czym w głównej kaplicy naszego domu przywitał ich ks. Wojciech Langowski – ojciec duchowny GSD. W wieczornym harmonogramie znalazł się czas na drogę krzyżową na pocysterskich krużgankach. Rozważania poszczególnych stacji oparliśmy na dzienniczku św. siostry Faustyny Kowalskiej. Po kolacji odbyła się uroczysta Eucharystia, w której nasi goście zadbali o należytą oprawę liturgiczną.

            Kolejny najbardziej intensywny dzień rozpoczęliśmy od odśpiewania godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie przyszedł „czas dla brata”, a więc czas kiedy mogliśmy spędzić go na rozmowach i w miłej atmosferze z chłopakami. Oprowadzaliśmy ich po seminaryjnych budynkach, a także zabraliśmy do swoich pokoi. Nieodłącznym elementem pogadanek był temat powołania oraz planu dnia, według którego żyjemy. Opowiedzieliśmy swoją drogę, która nas doprowadziła tu, gdzie teraz jesteśmy.

            Chłopacy uczestniczyli w wykładzie z Pisma Świętego, który specjalnie dla nich poprowadził ks. Krzysztof Kinowski. Rektor GSD poruszył w nim temat powołania św. Piotra zawartego w Ewangeliach. Po obiedzie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym. Ks. Wiesław Mielewczyk z parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku opowiedział młodzieży o swojej pasji pielgrzymowania, w tym o rowerowej pielgrzymce do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Wieczorem na pobliskim boisku odbył się mecz piłki nożnej, który po długotrwałej rywalizacji zakończył się remisem. Nasi przeciwnicy byli bardzo wymagający i zgrani jako zespół.

            Weekend zakończył się w niedzielę po Mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej i smacznym obiedzie w seminaryjnym refektarzu. Mamy nadzieję, że te trzy dni podbudowały wiarę w niejednym sercu i pomogły choć po części rozeznać życiowe powołanie.