14 − nine =

Uroczyste nieszpory z wyznaniem wiary i przysięgą celibatu

Piątkowego wieczoru w czasie uroczystych nieszporów, pięciu alumnów V roku złożyło w kaplicy seminaryjnej wyznanie wiary oraz iuramentum, czyli deklarację zachowania celibatu.

Wieczornej modlitwie brewiarzowej przewodniczył Rektor GSD, ks. kan. Krzysztof Kinowski, który w krótkim słowie wskazał trzy myśli towarzyszące temu doniosłemu momentowi w życiu naszych braci. Odwołując się do czytania zawartego w nieszporach, przypomniał, że to łaska Boża doprowadziła ich do tego momentu. Była to łaska uprzedzająca w stosunku do ich późniejszego działania i podjętych przez nich decyzji. Zachęcił także przyszłych diakonów, aby każdego kolejnego dnia z tą łaską współpracowali.

Tego wieczoru zbiegły się także dwa ważne wspomnienia w kalendarzu liturgicznym. Z jednej strony kończymy świętowanie Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, a z drugiej rozpoczynamy wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. Obydwa dni wiążą się bardzo mocną z sakramentem Eucharystii, do którego w jeszcze większym stopniu zostają dopuszczeni nasi bracia.

Rektor przypomniał również o funkcji diakona, którą jest służba i uniżenie (kenoza). Diakon, tak jak sam Chrystus, ma być darem z siebie dla innych, ma oddać się wyłącznej służbie Bogu i ludziom, a także uniżyć się, aby Bóg został wywyższony.

Następnie kandydaci do święceń diakonatu złożyli w obecności całej wspólnoty seminaryjnej iuramentum, czyli przysięgę celibatu, którą poprzedziło uroczyste wyznanie wiary. Akt ten ma bardzo podniosły charakter i bezpośrednio poprzedza wejście do stanu duchownego. Potwierdzenie wierności doktrynie Kościoła zostało opatrzone uroczystym podpisem kandydatów do diakonatu złożonym przez nich na ołtarzu.Dodano: 24 czerwca 2022