11 − 2 =

Święcenia prezbiteratu 15 maja 2021

W końcu… Dziś nadszedł oczekiwany dzień, na który całe seminarium czekało rok. Nadeszło żniwo wieńczące trwającą sześć lat formację naszych starszych braci.

Uroczystościom w bazylice mariackiej przewodniczył metropolita gdański – abp Tadeusz Wojda. Pasterz diecezji w piękny sposób zobrazował powołanie kapłańskie odwołując się do Ewangelii, w której dwóch uczniów szukało Jezusa. Odpowiedzieli Chrystusowi na pytanie i znaleźli to, czego pragnęli. Zostawili wszystko co mieli i poszli za Nim, aby służyć innym. Każdy z neoprezbiterów otrzymał dziś nowe imię – kapłan. Stał się alter Christus. Odtąd wszystko co będzie czynił będzie sprawował w imieniu samego Chrystusa.

Przed chwilą byli diakonami, teraz już stali się prawdziwymi kapłanami Jezusa Chrystusa. W momencie nałożenia rąk biskupa i udzielenia sakramentu święceń stali się Jego widzialnym znakiem w Kościele – stali się prezbiterami posłanymi w świat, aby głosić Ewangelię wszystkim ludziom, pojednać ich z Bogiem i aby przez ich ręce Chrystus rodził się na ołtarzu.

Nasi bracia zostają posłani w świat, gdzie czeka na nich mnóstwo niebezpieczeństw. Idą w nieznane z orędziem Chrystusa, aby jako pasterze sprowadzać zbłąkane owce z powrotem do domu. Na zakończenie Mszy świętej metropolita gdański skierował świeżo wyświęconych prezbiterów na ich pierwsze parafie.