Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2023
Narodowe Święto Niepodległości nasza wspólnota uczciła w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, gdzie razem z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, reprezentantami wojska i służb mundurowych oraz licznie zgromadzonymi wiernymi uczestniczyliśmy w Mszy Świętej za Ojczyznę, sprawowanej przez księdza arcybiskupa Tadeusza Wojdę.
W swoim kazaniu metropolita powiedział, że 11 listopada świętujemy 105. rocznicę odzyskania wolności naszej ojczyzny: „Wolna Polska powróciła na mapy świata po 123-letniej niewoli, spowodowanej rozbiorami. Dzisiejsze świętowanie wyzwala w nas osobistą i wspólnotową potrzebę wyrażenia wdzięczności za tę wolność. Chcemy ją okazać tym wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Została ona okupiona cierpieniem, więzieniem, poniżeniem, a przede wszystkim obfitym przelewem krwi, tysiącami ofiar tych, którzy w jej służbie poświęcili swoje życie. Ich mogiły rozsiane są nie tylko po wszystkich zakątkach naszej ojczystej ziemi, ale i poza jej granicami. Na ich grobach zapalamy znicze, aby im podziękować i powiedzieć, że ich trud i ofiara jak płomień znicza pali się w nas i wskazuje nam drogę na przyszłość”.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii, w której Jezus mówił, że nie wolno służyć Bogu i Mamonie, ksiądz arcybiskup dodał, że ta ewangeliczna prawda wyraźnie wybrzmiewa również w historii naszego narodu: „Kiedy byliśmy zjednoczeni wokół prawdy, ona umacniała poczucie polskości i jedności narodowej, wyzwalała potrzebę obrony ojczyzny i wartości, wokół których budowana była jej społeczność. Kiedy zaś do głosu dochodziły interesy prywatne i próba służenia „dwóm panom”, Polska słabła wewnętrznie i traciła na znaczeniu na arenie międzynarodowej. Stawała się narzędziem w rękach innych, a w konsekwencji traciła wolność i suwerenność”.
Na koniec uroczystości zostały wręczone odznaczenia „Pro Ecclesia et Populo” dla Jolanty Roman-Stefanowskiej, dziennikarki TVP3 Gdańsk, redaktorki programu katolickiego „Droga”, oraz Remigiusza Kwiecińskiego, prezesa Gdańskiego Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. Odznaczenie „Pro Ecclesia et Populo” to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła, ustanowiona w 1997 roku przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.