19 − 13 =

Wizyta bp. Grzegorza Suchodolskiego 2 grudnia 2023

W przeddzień I niedzieli adwentu księża naszej archidiecezji spotkali się w archikatedrze oliwskiej, aby nowy rok liturgiczny i duszpasterski rozpocząć dniem skupienia. Gościem specjalnym i prowadzącym tego dnia był bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Hierarcha, zanim spotkał się z księżmi w archikatedrze, najpierw przyszedł do seminarium, aby razem z nami przeżyć najważniejszy punkt naszego dnia – Mszę świętą, której przewodniczył i wygłosił homilię.

Biskup Grzegorz powiedział nam kilka słów o sobie, o swojej historii powołania, wspomnieniach związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży, a także podzielił się z nami swoim doświadczeniem pracy z młodzieżą, zwłaszcza że od 2020 roku jest członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Głównym akcentem homilii była postać Daniela, który – jak powiedział ksiądz biskup – może nas zawieść, ale mimo wszystko dać nadzieję, ponieważ jako wielki prorok nie był wolny od strachu, ale w każdej chwili swojego zachwiania, a nawet zrozpaczenia był gotowy wołać o ratunek do Pana.

Ksiądz biskup życzył nam, abyśmy czerpali z postaci Daniela lekcję kapłańskiej formacji, abyśmy na jego wzór zawsze byli gotowi powierzyć Panu to, co wydaje się nas przerastać. W taki sposób spędziliśmy ostatnie chwile starego roku liturgicznego, aby już za kilka godzin uroczyście świętować rozpoczęcie adwentu w naszej archikatedrze podczas uroczystych nieszporów I niedzieli adwentu.