cztery × 4 =

Sympozjum „Ku trzeźwości z Kościołem” 28 lutego 2023

28 lutego dwóch kleryków naszego seminarium wraz z reprezentantami Diecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości, na czele z ks. prał. Bogusławem Głodowskim, udało się na sympozjum pt. „Ku trzeźwości z Kościołem” do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Dzień rozpoczęty został Eucharystią, której przewodniczył biskup pomocniczy łomżyński – bp Tadeusz Bronakowski, będący zarazem Przewodniczącym Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Mszę św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II koncelebrował abp Adam Szal – metropolita przemyski oraz licznie zgromadzeni kapłani, w tym duszpasterze trzeźwości z całej Polski.

Po Eucharystii rozpoczął się panel wykładowy w sali konferencyjnej AKSiM. Pierwszym prelegentem był bp Tadeusz Bronakowski. Wykład hierarchy był zatytułowany „Ku Trzeźwości z Kościołem” oraz w swoim ogólnym zarysie poruszał wpływ Kościoła katolickiego na wychowywanie w trzeźwości i pomoc osobom uzależnionym. Biskup łomżyński podkreślał jak ważną rolę pełnią w tym kapłani oraz rodzina. Nie zabrakło przykładów księży, którzy swoją postawą i działalnością duszpasterską przyczyniali się do uratowania wielu ludzi ze „szponów” nałogu. Niewątpliwie warto wspomnieć tutaj o ks. Franciszku Blachnickim – twórcy Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Referaty kolejnych prelegentów poruszały bardzo ważne i zróżnicowane treści związane z uzależnieniem. Począwszy od wpływu państwa i samorządów na problem uzależnienia i wychowania w trzeźwości, przez pułapki mediów społecznościowych oraz treści, które znajdziemy w internecie, aż do wpływu popkultury na relacje w rodzinie i trzeźwość.

Kolejną częścią był panel świadectw, podczas którego usłyszeliśmy poruszające historie osób uzależnionych, które obecnie żyją w abstynencji i swoją trzeźwość zawdzięczają Bogu i drugiemu człowiekowi.

Na sam koniec sesji rektor AKSiM w Toruniu podziękował wszystkim przybyłym oraz podsumował  i zakończył tegoroczne sympozjum.

 

Fotografie wykonała p. Małgorzata Żywica

Więcej zdjęć na stronie trzezwygdansk.pl