18 − nine =

Święto Niepodległości 11 listopada 2020

11 listopada – jak co roku w Święto Niepodległości – nasza wspólnota seminaryjna udała się na uroczystą Mszę Świętą do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liturgia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, a przewodniczył jej i słowo wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

Hierarcha podkreślił ogromny wkład społeczeństwa w walkę o wolność oraz zwrócił uwagę na silną wiarę i wytrwałość w dążeniu do odzyskania niepodległości. Wspomniał także o doniosłej roli Maryi, która troszczy się o każdego człowieka. W Polsce jest, w sposób szczególny, obecna w najważniejszych wydarzeniach narodu i spogląda na niego z jasnogórskiego tronu. Kończąc kazanie biskup przytoczył słowa modlitwy spisane przez Sługę Bożego ks. Piotra Skargę.

Na zakończenie Mszy Świętej w intencji ojczyzny z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości pomodliliśmy się za wszystkich zmarłych bohaterów walczących o wolną Polskę. Biskup przypomniał również wszystkim zebranym na uroczystości decyzję Stolicy Apostolskiej, dotyczącą możliwości uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych przez cały listopad pod zwykłymi warunkami.