piętnaście − 5 =

Środa Popielcowa 22 lutego 2023

22 lutego o godz. 18:00, w Środę Popielcową uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej w Archikatedrze Oliwskiej, rozpoczynając tym samym Okres Wielkiego Postu.

Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił abp Tadeusz Wojda. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Wiesław Szlachetka – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, bp Piotr Turzyński – biskup pomocniczy diecezji radomskiej oraz przełożeni i wykładowcy Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Szczególnym momentem Mszy św. był obrzęd posypania głów popiołem, do którego nawiązał w homilii metropolita gdański: Ten dzień ma coś wyjątkowego w sobie. Może to za sprawią rytu posypania popiołem. Chętnie w nim uczestniczymy, bo jest on zewnętrznym znakiem czegoś, czego pragniemy by zadziało się w naszym sercu. Chętnie w nim uczestniczymy, bo wiemy, że on wyraża jakąś tajemnicę, której nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami. Może to i dobrze, bo bardziej niż w słowach należy ją przeżywać w sercu – mówił abp Wojda.

Tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Rozpoczyna on czterdziestodniowy okres pokuty i ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Najpierw odbywa się poświęcenie popiołu z palm poświęconych w ubiegłym roku, a następnie posypanie nim głów wiernych, wypowiadając przy tym słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz.