czternaście − jeden =

Rekolekcje Wielkopostne 2023 24 lutego 2023

W przeddzień środy popielcowej, 21.02., rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne w naszym seminarium. W tym roku głosił je bp Piotr Turzyński z diecezji radomskiej. Po wieczornej mszy świętej weszliśmy w czas ciszy i modlitwy.

Podczas konferencji rekolekcjonista wyszedł od tematu prawdy i jej postrzegania we współczesnym świecie. Nawiązując do św. Augustyna i jego słów, że „szczęśliwe życie to radość z prawdy” przypomniał nam o fundamentalnym obowiązku każdego człowieka, jakim jest nieustanne szukanie i dążenie do prawdy w każdej dziedzinie życia.

Następnie poruszone zostały też tematy powołania i osobistej relacji z Chrystusem, która musi być ciągle przeżywana w prawdzie. Od tego biskup przeszedł też do Kościoła jako Ciała Chrystusa, w którym każde powołanie musi się w końcu realizować. Nie pominął też trudnych tematów najnowszej historii Kościoła, przypominając jednak o konieczności kochania go przy równoczesnej pracy nad sobą – by samemu nie stać się zgorszeniem dla kogokolwiek.

Ostatni, piątkowy dzień rekolekcji miał charakter bardziej pokutny. Podczas ostatniej konferencji rekolekcjonista skupił się na temacie miłosierdzia Boga, obecnego w Starym Testamencie i konieczności nieustannego nawracania się przez nas, zwłaszcza przez sakrament pokuty i pojednania. O godzinie 15:00 odprawiliśmy drogę krzyżową, która zakończyła czas tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.