trzy × dwa =

Odwiedziny bp. Cyryla Klimowicza 16 listopada 2022

W środę, 16 listopada, nasza wspólnota seminaryjna miała przyjemność gościć w swoich murach bp. Cyryla Klimowicza, który od 2003 r. jest ordynariuszem diecezji św. Józefa w Irkucku na Syberii.

Najpiękniejszym miejscem na to spotkanie była poranna Msza św. celebrowana w naszej kaplicy, podczas której bp Cyryl wygłosił od nas Słowo Boże. W homilii zarysował charakter swojej diecezji, która jest największą na świecie pod względem powierzchni. Obejmuje ona tereny ponad połowy terytorium Rosji. Ma powierzchnie ponad 30-krotnie większą niż powierzchnia całej Polski.

Podkreślił również, że nieustannie należy modlić się o powołania i wytrwałość w wierze. Tylko prawdziwa wiara, wolna od herezji, pozwoli nam zbliżyć się do Chrystusa i stać się Jego uczniami. Takim czasem umacniania więzi jest z pewnością czas formacji w seminarium, z którego powinniśmy korzystać i którego nie wolno nam zmarnować.

Już teraz otaczamy modlitwą bp. Cyryla i jego diecezję, a także zapraszamy ponownie w odwiedziny w nasze seminaryjne mury.

Mający polskie korzenie biskup ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie i przez 10 lat posługiwał na parafiach w Polsce. W latach 1990-1999 posługiwał jako proboszcz w Głębokiem na Białorusi. W 1999 r. decyzją Jana Pawła II został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej, a w 2003 r. biskupem diecezjalnym w Irkucku. Ponadto w latach 2005-2011 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Rosji.