twenty − eleven =

Obłóczyny alumnów III roku 7 października 2018

W niedzielę w Archikatedrze Oliwskiej Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego ks. Krzysztof Kinowski przewodniczył Mszy świętej, podczas której miał miejsce obrzęd obłóczyn kleryków trzeciego roku. Siedmiu alumnów otrzymało strój duchowny, czyli sutannę.

Na początku uroczystości ks. Rektor pobłogosławił sutanny, które następnie alumni III roku po raz pierwszy przywdziali na pocysterskich krużgankach. Obłóczynom towarzyszył zwyczaj ucinania krawatów, na znak zmiany, jaka dokonuje się w życiu przyjmującego strój duchowny. Noszenie sutanny i koloratki jest zewnętrznym znakiem szczególnej przynależności do Chrystusa.

Obrzęd ten ma miejsce na początku III roku formacji, kiedy kończy się studium filozoficzne, a rozpoczyna naukę teologii, którą nowoobłóczeni będą studiować przez kolejne 4 lata.

Podczas homilii ks. Rektor odwołał się do niedzielnej Ewangelii. Mówił o małżeństwie i kapłaństwie oraz wspólnych cechach jakie łączą te dwa powołania. Przyrównał przyjęcie stroju duchownego do zaręczyn. Od dziś tych siedmiu młodych mężczyzn ma łączyć szczególna i jeszcze bardziej zażyła relacja z Panem Bogiem.

– Gratuluję wam odwagi, bo w dzisiejszych czasach nie jest łatwo pójść za Chrystusem – podkreślał ks. Krzysztof Kinowski.

Przeżyliśmy tę liturgię w duchu wiary i głębokiej pobożności. Przez nasz udział we Mszy świętej i przyjęcie Komunii świętej upraszaliśmy dla przyjmujących sutannę łaskę gorliwości i wytrwałości. Niech będą wierni wobec wielkości daru powołania, jaki otrzymują od Boga.

Strój duchowny przyjęli:

  1. Łukasz Franus z parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumii
  2. Aleksander Grzela z parafii św. Mikołaja w Gdyni
  3. Karol Heldt z parafii Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie
  4. Mateusz Jankowski z parafii św. Mikołaja w Gdyni
  5. Tomasz Jaworski z parafii św. Antoniego Padewskiego w Redzie
  6. Cezary Maksymowicz z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej
  7. Wojciech Michalski z parafii św. Franciszka Ksawerego w Przywidzu

Życzmy nowoobłóczonym klerykom wszelkich łask Bożych oraz wytrwałości w realizowaniu powołania. Pamiętajmy w naszych modlitwach za kapłanów i wszystkich powołanych.