1 × 1 =

Obłóczyny

Jednym z najszczególniejszych wydarzeń z całego roku formacyjnego naszej wspólnoty są obłóczyny braci z roku trzeciego.

W niedzielę 4 października podczas Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej, pięciu kleryków: Mateusz Glembin, Kamil Murglin, Kacper Omelańczuk, Mateusz Woroniecki i Patryk Zybert przyjęło strój duchownych – sutannę.

Przyodzianie w sutannę odbywa się na początku Eucharystii. Bracia z roku trzeciego po błogosławieństwie księdza rektora udają się na krużganek przykatedralny, gdzie tradycyjnie osoba duchowna obcina krawat nowo obłóczonemu, który od tej pory ubiera strój duchownych.

Wydarzeniu temu towarzyszy wiele wzruszenia, ponieważ od tego dnia klerycy już nie tylko wewnętrznie deklarują oddanie Chrystusowi, ale pokazują to wszystkim napotkanym osobom.

Ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor Gdańskiego Seminarium, podczas kazania wytłumaczył znaczenie obłócznyn. Podkreślił, że jest to „rytuał przejścia”, w którym nowy ubiór symbolizuje nowe życie, nowego człowieka, który zrzuca starą szatę dotychczasowego życia odrzucając grzech, a wybierając Chrystusa.

Braciom z roku trzeciego gratulujemy i życzymy, aby sutanna była dla nich zaproszeniem do jeszcze głębszej zażyłości z Chrystusem! Niech Maryja, wychowawczyni powołań kapłańskich i Św. Dominik Savio, patron rocznika trzeciego wypraszają potrzebne łaski naszym braciom na drodze ku kapłaństwu!Dodano: 4 października 2020