4 × 4 =

Msza Krzyżma 1 kwietnia 2021

Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia dwóch sakramentów, które nie mogą bez siebie istnieć – Eucharystii i kapłaństwa. Jest to również dzień rozpoczynający najważniejszy okres w roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne, które rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Jednak wcześniej, bo już z samego rana, zgromadziliśmy się w kaplicy seminaryjnej na liturgii godzin (jutrzni). Po modlitwie wspólnie z abp. Tadeuszem Wojdą zjedliśmy śniadanie, podczas którego złożyliśmy życzenia z okazji dnia kapłańskiego, będącego wspomnieniem ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa w Wieczerniku.

W godzinach przedpołudniowych udaliśmy się całą wspólnotą seminaryjną do archikatedry oliwskiej, aby pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy uczestniczyć w celebracji Mszy Krzyżma.

W homilii abp Wojda przypomniał zebranym na liturgii, że Wielki Czwartek to narodziny kapłaństwa, które dokonały się w Wieczerniku. Metropolita gdański wspomniał o potrzebie oczyszczenia odwołując się do gestu Chrystusa, który odmył nogi Apostołom. Arcybiskup w rozważaniach skoncentrował się również na przykazaniu miłości, które jest wypełnieniem zadania zleconego uczniom przez Jezusa. To On jest naszym oczyszczeniem. To z Nim mamy odnowić naszą więź oraz z entuzjazmem podjąć Jego misję w dzisiejszym świecie.

Po homilii przedstawiciele duchowieństwa zebranego w świątyni odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Podczas uroczystej celebry poświęcono także oleje krzyżma, katechumenów i chorych, które będą wykorzystywane przez najbliższy rok do sprawowania sakramentów i obrzędów.