sixteen + 19 =

Msza Krzyżma świętego 19 września 2020

W sobotę 19 września wspólnota seminaryjna zebrała się na uroczystej i niezwykłej Mszy świętej – Mszy Krzyżma świętego. W tym roku z powodu pandemii nie mogła ona odbyć się w Wielki Czwartek, dlatego postanowiono celebrować ją w tygodniu, w którym przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Mszy Krzyżma w archikatedrze oliwskiej przewodniczył Administrator Apostolski Archidiecezji Gdańskiej bp Jacek Jezierski. Skierował on do wiernych, a przede wszystkim do zebranych kapłanów homilię, w której podkreślił jedność prezbiterium ze swoim biskupem. Zwrócił uwagę na ten sam cel jakim jest głoszenie Ewangelii. Mimo wielu rożnych sposobów wykonywania posłannictwa Jezusa Chrystusa łączy nas ta sama misja – głoszenie Go całemu światu. Po homilii prezbiterzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, które złożyli w dniu święceń, a bp Jacek zachęcił wszystkich do wzajemnej modlitwy za siebie nawzajem.

W czasie liturgii zostały poświęcone trzy święte oleje: katechumenów, chorych oraz Krzyżmo, z których kapłani korzystają m. in. podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń, namaszczania chorych, a także poświęcenia świątyni i ołtarza.