two × five =

Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Gdyni 12 czerwca 2022

12 czerwca był szczególnym dniem dla Gdyni, gdyż właśnie w niedzielę Trójcy Świętej odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia z bazyliki morskiej.

Wyjątkowej uroczystości przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda SAC. Msza św. zgromadziła liczne grono osób duchownych oraz świeckich, w tym naszą wspólnotę i moderatorów seminarium. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, i bp Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej.

Metropolita gdański przypomniał w homilii o starodawnym kulcie wizerunku Pocieszycielki, tak bardzo czczonym przez Gdynian od samego początku aż do dzisiaj. Po homilii został odczytany po łacinie i polsku dekret, zawierający zgodę na ozdobienie koronami obrazu Matki Bożej wraz z Dzieciątkiem Jezus. Po odmówieniu stosownej modlitwy przez nuncjusza apostolskiego, ks. inf. Edmund Skalski, proboszcz i kustosz bazyliki morskiej, nałożył wraz z nim korony papieskie, następnie odczytał akt zawierzenia Matce Bożej Pocieszenia mieszkańców Gdyni, Polski i świata.