18 − 15 =

Wielka Sobota 9 kwietnia 2023

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji misterium paschalnego.

Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w liturgii, której przewodniczył ks. abp Tadeusz Wojda SAC w archikatedrze oliwskiej. Uroczystość pełna znaków i symboli wspomina świętą noc, kiedy Chrystus zmartwychwstał. Po uroczystym błogosławieństwie ognia, zapalona świeca paschalna została procesyjnie wniesiona do archikatedry. Towarzyszyło temu wezwanie diakona: Światło Chrystusa. Następnie zostało odśpiewane Orędzie Wielkanocne. Diakon wychwalał w nim zbawczą ofiarę naszego Zbawiciela oraz dziękczynienie za wyzwolenie ludzkości z mocy grzechów.

Kościół przez bogactwo czytań mszalnych wprowadza w historię dziejów, wypełnionej Bożą opieką, która prowadzi do zbawczego dzieła Chrystusa na krzyżu. Kończąc lekcje z Starego Testamentu zabrzmiał hymn Chwała na wysokości Bogu, po której diakon ogłosił radość wielką: Alleluja, Chrystus zmartwychwstał!

Podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej zostało ochrzczone dziecko. Liturgia chrzcielna tego dnia przypomina wiernym ogromną wartość – przez chrzest święty każdy wierzący w Chrystusa, został włączony w wydarzenia paschalne Jezusa.

W niedzielny poranek, o godzinie 6:00 procesją rezurekcyjną ogłosiliśmy wszystkim ludziom zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Kościele rozpoczął się czas świętowania okresu wielkanocnego.

Po uroczystym śniadaniu pojechaliśmy do naszych domów rodzinnych, by wszystkim oznajmić radość wielką – Alleluja! Jezus żyje! Prawdziwie zmartwychwstał!