three × 2 =

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski 3 maja 2021

3 maja nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy świętej w bazylice konkatedralnej pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego. Tego dnia obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Uroczystość NMP Królowej Polski, dlatego wszyscy zgromadziliśmy się w tej wyjątkowej dla Gdańska świątyni poświęconej Maryi.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej zauważył, że uchwalona Konstytucja była największym osiągnięciem Sejmu Czteroletniego. Była pierwszą nowoczesną polską konstytucją. Hierarcha podkreślił, że budując współczesność, warto oprzeć ją na dorobku poprzednich pokoleń, a powołując się na słowa św. Jana Pawła II dodał, że nie możemy być bezczynni, bo jest to zwycięstwo zła.

W trakcie liturgii odnowiliśmy Jasnogórskie Śluby Narodu, prosząc naszą Matkę Maryję o potrzebne łaski dla całej Ojczyzny. Następnie, pod koniec Mszy świętej, nastąpiło wręczenie odznaczeń „Pro Ecclesia et Populo” za rok 2020. Kapituła uhonorowała 6 osób, które wyróżniły się zaangażowaniem na rzecz Kościoła oraz społeczeństwa w ruchach i organizacjach katolickich archidiecezji gdańskiej. Wszyscy odznaczeni realizowali w swoim życiu ideały historyczne oraz okazywali troskę i pomoc osobom potrzebującym.