siedem − trzy =

Triduum Paschalne 2016 1 kwietnia 2016

Święte Triduum Paschalne to najważniejsze dni w roku liturgicznym, w których istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Okres ten rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, natomiast kończy się drugimi nieszporami Niedzieli wielkanocnej. W tym roku świętowanie Triduum Sacrum miało szczególny wymiar ze  względu na przypadający Jubileusz Roku Miłosierdzia oraz 1050 rocznicę chrztu Polski.

WIELKI CZWARTEK

Wieczorna Msza w Wielki Czwartek nazywana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Szczególnym momentem podczas Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, był obrzęd umycia nóg dwunastu mężczyznom.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Mszy świętej. Liturgii na część Męki Pańskiej przewodniczył ksiądz biskup Zbigniew Zieliński. W tym dniu uroczysty charakter miała liturgia słowa, podczas której wierni wysłuchali odśpiewanego opisu Męki Pańskiej wg św. Jana. Po homilii i modlitwie powszechnej odbyło się publiczne odsłonięcie oraz ukazanie krzyża. Wyrazem czci, a także szacunku dla symbolu śmierci Zbawiciela była następna część liturgii – adoracja krzyża. Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanego Grobu Pańskiego.

WIELKA SOBOTA

Wigilia Paschalna to najważniejszy, centralny moment Triduum Paschalnego, niezwykle bogaty w symbole. Pierwsza część obrzędów odbyła się na placu przed archikatedrą oliwską, gdzie Metropolita Gdański poświęcił ogień i zapalił nowy paschał. Następnie świeca symbolizująca zmartwychwstałego Pana została uroczyście wniesiona do świątyni. Odśpiewane przez diakona orędzie wielkanocne poprzedziło rozbudowaną w tym dniu liturgię słowa. Po homilii, w czasie śpiewanej Litanii do wszystkich świętych, ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wraz z kapłanami, przeszedł przez Bramę Miłosierdzia na znak tego, że chrzest otwiera zdroje nieskończonego miłosierdzia Bożego. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody chrzcielnej oraz uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, co było znakiem jedności wszystkich wierzących Polaków w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu naszej Ojczyzny.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

W niedzielny poranek, o godzinie 6:00 procesją rezurekcyjną ogłaszającą wszystkim ludziom zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, w Kościele rozpoczął się czas świętowania okresu wielkanocnego. Na znak uwielbienia Stwórcy po Komunii odśpiewano hymn Ciebie, Boga, wysławiamy.