16 − jedenaście =

Święcenia diakonatu Wojciecha Michalskiego 8 grudnia 2022

Wieczorem, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w parafii pw. św . Jacka Odrowąża w Straszynie, miała miejsce uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń diakonatu kl. Wojciechowi Michalskiemu. Eucharystii przewodniczył bp. Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, a wraz z nim koncelebrowali ją księża moderatorzy i licznie przybyli kapłani.

W homilii biskup Piotr, odwołując się do fragmentów z Pisma świętego, wskazał na istotę bycia diakonem, czyli na postawę służby i głoszenia ludziom Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. Opowiadając historię i opis ustanowienia diakonów w Kościele przez Apostołów zaznaczył, że nie jest to łatwe zadanie. Przytaczając posługę dwóch diakonów z Dziejów Apostolskich spisanych przez Łukasza Ewangelistę ukazał reakcję ludu Bożego na głoszenie Ewangelii.

W przypadku Filipa, który wyjaśniał Pisma Etiopowi, dworzaninowi królowej etiopskiej Kandaki, Dobra Nowina została przyjęta, po czym Duch Święty porwał Filipa, gdyż wykonał powierzone mu zadanie. Niestety nie było dane diakonowi Filipowi zobaczyć owoców głoszenia Ewangelii o Jezusie. Nie mniej jednak nie powinno to nikogo zniechęcać do posługi, gdyż jesteśmy tylko narzędziami w ręku Boga.

Przykład diakona Szczepana był bardziej drastyczny. Za głoszenie prawdy o zmartwychwstałym Chrystusie został on ukamienowany. Czasami posługa diakona może wydawać się ciężka oraz łączyć się z cierpieniami i wyrzeczeniami. W takich chwilach należy jeszcze bardziej zaufać Panu i pozwolić Mu się prowadzić.

Na koniec uroczystości nowo wyświęcony diakon skierował swoje podziękowania, po czym biskup wręczył mu dekret kierując go do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.