20 + eighteen =

Rozpoczęcie XVI zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

W sobotę, 23 października wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy św. inaugurującej pierwszy etap XVI zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów  pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Eucharystii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a koncelebrowali Ją także biskupi pomocniczy – bp. Wiesław Szlachetka i bp. Zbigniew Zieliński oraz kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Na liturgię rozpoczynającą ten trwający do października 2023 r. synod przybyły licznie zgromadzone siostry zakonne oraz delegaci synodalni – wierni świeccy z parafii całej naszej archidiecezji, członkowie wspólnot i ruchów kościelnych.

W homilii metropolita gdański wyjaśnił najpierw intencje papieża Franciszka związane z synodem. Następnie podkreślił, że w każdej parafii powinny zostać uformowane tzw. „grupy synodalne”. Dodał, że synod jest spotkaniem wiernych: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich, którzy pod tchnieniem Ducha Świętego pochylają się nad wybranymi kwestiami i problemami, aby wspólnie je rozeznawać i proponować ich rozwiązanie.

Przed zakończeniem Mszy św. wszyscy zgromadzeni w archikatedrze oliwskiej odmówili wspólnie modlitwę za Kościół, a także w intencji rozpoczynającego się synodu, po czym udali się do auli św. Jana Pawła II na spotkanie organizacyjne dotyczące planowanego przebiegu etapu diecezjalnego synodu.Dodano: 23 października 2021