two × three =

Poświęcenie Ołtarza Ojczyzny 16 grudnia 2017

W sobotę, 16. 12. 2017 r., podczas uroczystej Mszy świętej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyło się odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, a także: Wicepremier Jarosław Gowin, Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, Wiceminister Kultury Jarosław Sellin, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, a także Prezes IPN Jarosław Szarek.

„To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za jego obecność na drogach naszej historii: za wiano polskich dziejów, za dar ojczyzny, za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze, za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i jego matką, za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy, za ludzi wiernych, miłujących, co Polskę kochają, a nie złorzeczą” – powiedział w kazaniu Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Po homilii nastąpiło odsłonięcie ołtarza, którego wspólnie dokonali: Prezydent RP Andrzej Duda oraz Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

„Ten wspaniały ołtarz jest pełen wielkich symboli wiary oraz ważnych wydarzeń polskiej historii. Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni, obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry, nasi wielcy rodacy, patrzący dziś na nas z niebiosów, gdzie siedzą obok tronu Boga – jestem o tym przekonany – nasz święty Jan Paweł II, papież i nasz błogosławiony ksiądz Jerzy” – powiedział Prezydent na zakończenie Mszy świętej.

Udział w tak ważnym i podniosłym wydarzeniu zainspirował całą wspólnotę do pogłębiania ducha patriotyzmu i jeszcze gorliwszej modlitwy za umiłowaną Ojczyznę.

Zobacz galerię wydarzenia