siedemnaście − 13 =

Posługa lektoratu 29 lutego 2020

            W sobotę, 29 lutego, bracia z roku trzeciego przeżywali kolejny, jednak nie mniej ważny etap, w swojej formacji ku kapłaństwu. Po przekroczeniu murów seminarium duchownego, pierwszym i ważnym wydarzeniem w ich życiu, były odbyte na początku roku akademickiego obłóczyny, czyli uroczyste przyjęcie sutanny – stroju duchownego. Teraz przyszedł czas na pierwszą posługę, której udzielił im Kościół na drodze do kapłaństwa, czyli posługę lektoratu.

         Całą wspólnotą seminaryjną udaliśmy się więc na tę uroczystość do parafii jednego z nowo ustanowionych lektorów. Mszy Św. o godz. 18.00 w parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi przewodniczył JE ks. bp. Wiesław Szlachetka. Pasterz w homilii, skierowanej w sposób szczególny do wybranej przez Kościół piątki, mówił o kuszeniu Jezusa przez diabła nawiązując do Ewangelii z I Niedzieli Wielkiego Postu, a także zaznaczył, że zawsze na pierwszym miejscu musi być miejsce dla Boga, a nie szatana.

            Posługa lektoratu jest jedną z najważniejszych czynności w czasie liturgii. Odczytywanie Słowa Bożego jest głównym zadaniem lektora, gdyż jak pisał św. Paweł w Liście do Rzymian „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy”. Każdy lektor przeto powinien najpierw sam żyć na co dzień Słowem Bożym, aby świadectwem własnego życia głosić Chrystusa.

            A oto nasi bracia, którym Kościół powierzył posługę lektoratu:

Filip Gobis z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku;
– Adrian Nastały z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żelistrzewie;
– Paweł Skierka z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Gdyni;
– Kacper Walkusch z parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi;
– Wojciech Zielke z parafii pw. św. Michała Archanioła w Starzynie.

            Braciom z roku trzeciego serdecznie gratulujemy i życzymy odwagi oraz wytrwałości w głoszeniu Słowa Bożego i w podążaniu za Chrystusem ku kapłaństwu.