19 − 12 =

Msza święta z procesją Rezurekcyjną 21 kwietnia 2019

Rozpoczęta tradycyjną procesją z Najświętszym Sakramentem poranna Msza św. rezurekcyjna zgromadziła w Archikatedrze Oliwskiej zarówno parafian, jak i wiernych z Archidiecezji.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

– Ogłaszam wam radość wielką – zmartwychwstał Pan, prawdziwie zmartwychwstał! Raduj się, cała Ojczyzno nasza, Archidiecezjo Gdańska, nadmorska kaszubska ziemio! Bo jesteś ziemią zmartwychwstania od momentu chrztu św. w 997 roku, kiedy św. Wojciech w Wielki Piątek ochrzcił lud Gdańska. To był początek triumfu życia nad śmiercią i przejęcie tej ziemi we władanie Chrystusa, który prawdziwie zmartwychwstał – mówił Arcybiskup.

– Jesteśmy dzisiaj świadkami zmartwychwstania. To nie jest historia, ale rzeczywistość, bo jak apostołowie uwierzyliśmy. Ku wierze tej prowadził nas rodzinny dom. To tam przerobiliśmy pierwszy elementarz katolickiej wiary, prowadziły nas sakramenty dzieciństwa i młodości – chrzest św. i bierzmowanie oraz szkolne lekcji religii. Ku ujrzeniu Zmartwychwstałego wiodła nas także nasza narodowa tożsamość, obyczaj i kultura, która zachwyca europejskie narody – podkreślił Metropolita.

Na koniec Metropolita złożył zgromadzonym życzenia. – Życzę, by zmartwychwstały Jezus przemienił nienawiść w miłość, śmierć w zwycięstwo, a wojnę w pokój – zakończył Arcybiskup.