8 + 2 =

Liturgia Męki Pańskiej 29 marca 2024

Wielki Piątek rozpoczęliśmy jutrznią w ciemnicy. W czasie Triduum Paschalnego w bazylice archikatedralnej podczas liturgii godzin wykonywane są lamentacje, które śpiewają klerycy. Całe nabożeństwo przebiegało pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Wieczorem wzięliśmy udział w Liturgii Męki Pańskiej, której również przewodniczył metropolita gdański. Po procesyjnym wejściu, arcybiskup przyjął postawę prostracji. W tym czasie wszyscy zgromadzeni modlili się klęcząc.

Następnym etapem była Liturgia Słowa, podczas której odśpiewano fragment Ewangelii wg św. Jana o Męce Pańskiej. Zaraz po odśpiewanym fragmencie, metropolita wygłosił okolicznościową homilię. Zaznaczył w niej, jak ważnym momentem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja krzyża. Jest to bowiem moment, w którym musimy sobie uświadomić dramat Jezusa i Jego cierpienie. Jest to również moment, który musi nam przypominać o naszym zbawieniu. Ostatnim etapem liturgii słowa była uroczysta modlitwa powszechna.

Następnie usłyszeliśmy trzykrotne zawołanie „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, w trakcie odsłaniania kolejnych części krzyża przez metropolitę gdańskiego. Po tym miał miejsce moment adoracji, podczas którego duchowieństwo, klerycy, siostry zakonne oraz służba liturgiczna mogli kolejno adorować odsłonięty krzyż.

Po Komunii świętej, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie mogliśmy wspólnie z wiernymi adorować Go aż do Wigilii Paschalnej.

Dzień zakończony został kompletą z lamentacjami w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem ks. rektora Krzysztofa Szerszenia.