13 − 7 =

Poświęcenie Kościoła Św. Polikarpa w Gdańsku Osowej 9 listopada 2019

9 listopada, w sobotę, wspólnota seminaryjna uczestniczyć będzie w konsekracji kościoła parafialnego p.w. św. Polikarpa, biskupa i męczennika, którego proboszczem jest ks. prałat dr Andrzej Penke, wykładowca teologi dogmatycznej w GSD.

Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni.

Najważniejszą czynnością podczas konsekracji kościoła jest konsekracja ołtarza, który jest sercem kościoła. Ołtarz kościoła jest rodzinnym stołem wspólnoty parafialnej. Konsekracja jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią.