16 + fourteen =

Pierwszy miesiąc w GSD 27 września 2017

Formację seminaryjną rozpoczyna się od tzw. okresu propedeutycznego. Jest to miesiąc przygotowawczy dla przyszłych alumnów przed rozpoczęciem roku akademickiego. W pierwszych dniach naszego pobytu w Gdańskim Seminarium Duchownym odwiedziło nas kilku księży, którzy podzielili się swoim doświadczeniem kapłaństwa. Jednym z nich był ks. dr Krystian Wilczyński, który kilka dni później oprowadził nas po gdańskiej starówce. Pod koniec pierwszego tygodnia odwiedziliśmy także monaster Sióstr Betlejemitek w Grabowcu oraz klasztor Sióstr Karmelitanek w Gdyni Orłowie. Powędrowaliśmy również szlakiem Błogosławionych Męczenników Gdańskich, udaliśmy się do Lasów Piaśnickich, na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, a także do parafii Chrystusa Króla.

Drugi tydzień spędziliśmy w domu rekolekcyjnym prowadzonym przez Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku. W tym czasie pomagaliśmy siostrom przy usuwaniu skutków nawałnicy, która spowodowała wiele szkód na terenie klasztoru. Oprócz pracy fizycznej mieliśmy również okazje do rozrywki: m.in.: gry w piłkę nożną, spacerów i oglądania filmów. Jedną z atrakcji był także spływ kajakowy. Podczas pobytu w Orliku odwiedziliśmy Braci z Towarzystwa Ducha Świętego w ich domu formacyjnym w Dąbrowie niedaleko Wiela.

Ostatnie półtora tygodnia to czas wdrażania się w tryb funkcjonowania Seminarium. Rano mieliśmy rozmyślanie Ewangelii z dnia, później konferencje z ojcami duchownymi. Niezwykle wzruszający był Dzień Skupienia, podczas którego odwiedzili nas nasi rodzice. Były to ostatnie dni przed przyjazdem pozostałych kleryków.

kl. Jakub Grabowski, rok I

Zobacz galerię wydarzenia