4 × three =

Metropolitalny zjazd alumnów w Pelplinie 31 maja 2017

Pewną tradycją stało, że klerycy seminariów metropolii gdańskiej spotykają się razem co 2 lata, w celu wspólnej modlitwy, integracji i wymiany doświadczeń. W tym roku, 31 maja w Pelplinie spotkali się alumni seminariów: gdańskiego, toruńskiego i pelplińskiego.

Dzień rozpoczął się od zwiedzania muzeum diecezjalnego, gdzie mogliśmy zobaczyć perły sztuki pelplińskiej: madonny szafkowe, unikalne rzeźby sztuki pruskiej czy najcenniejszy artefakt Pelplina – Biblię Gutenberga. Następnie wraz z alumnami siostrzanych diecezji udaliśmy się na uroczystą Mszę św. sprawowaną przez księdza biskupa Ryszarda Kasynę, absolwenta naszego Seminarium, który przez 7 lat był biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej. Po Eucharystii odbyło się wspólne zwiedzanie katedry pelplińskiej.

Po południu udaliśmy się do Gniewu, gdzie mogliśmy podziwiać piękno krzyżackiego zamku. Szczególnym punktem był pokaz walk wojsk husarskich.

Wieczór spędziliśmy na wspólnym zwiedzaniu Piaseczna, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pomorza i Matki Jedności. Tam, przy cudownej studzience odbyło się nabożeństwo majowe w intencji nowych powołań do kapłaństwa. Ksiądz Wojciech Pikor, rektor pelplińskiej uczelni zawierzył wszystkie seminaria opiece Maryi. Dzień zakończyliśmy wspólnym grillem.

Metropolitarne spotkania alumnów są okazją do wspólnej integracji, wymiany doświadczeń życia seminaryjnego i myśli teologicznej. Jest to okazja do zaprzyjaźnienia się z klerykami z najbliższej nam okolicy.

Zobacz galerię wydarzenia