13 − dziewięć =

Akademia Lektorska – trzecie spotkanie 4 lutego 2017

4 lutego ponownie gościliśmy w naszej wspólnocie członków Liturgicznej Służby Ołtarza w ramach Akademii Lektorskiej. Trzeciemu już spotkaniu towarzyszył temat Eisodusu, czyli wejścia Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Podczas wykładu z teologii duchowości omówiono walkę duchową, zaś na zajęciach liturgicznych przedstawiono obrzędy wstępne Eucharystii.

Podczas wykładu z Pisma Świętego zaprezentowano drogę pokoleń Izraela do Ziemi Obiecanej. Wspominając okres niewoli egipskiej i wyjście z kraju faraonów, pokazaliśmy lektorom moment Przymierza na Synaju, wejścia do Kanaanu pod wodzą Jozuego, a także czasy Sędziów. Wielokrotnie podkreślono trudności Izraelitów w dochowaniu wierności Bogu Jahwe. W części liturgicznej nasi goście dowiedzieli się o świadomym przeżywaniu obrzędów wstępnych Mszy świętej. Jeden z alumnów tłumaczył po kolei każdy znak i gest wykonywany na początku Eucharystii. W trakcie części poświęconej duchowości, lektorzy poznali postać św. Ignacego z Loyoli oraz tematykę walki duchowej i towarzyszącym jej pocieszeniu oraz strapieniu. Na zajęciach z fonetyki pokazaliśmy ćwiczenia z poprawnego akcentowania zdań i wyrazów.

Dziekan alumnów oprowadził lektorów po seminaryjnych krużgankach. Jest to miejsce o ogromnej wartości duchowej dla kleryków. Nasi goście mieli okazję poznać historię Oliwy oraz klasztoru Cystersów i katedry.

Centrum spotkania stanowiła wspólna modlitwa brewiarzowa lektorów wraz z alumnami w kaplicy seminaryjnej.

Jako iż była to trzecia sesja Akademii Lektorskiej postanowiliśmy zapytać o wrażenia ze spotkań naszych gości:

– Dawid z parafii św. Wojciecha w Redzie powiedział, że dzięki wykładom na Akademii Lektorskiej dowiedział się dużo w sprawach liturgicznych, a także mógł dokładniej zrozumieć fragmenty Pisma świętego. Bardzo przydatne dla niego okazały się warsztaty z teologii duchowości oraz ćwiczenia fonetyczne;

– Jerzy z parafii św. Kazimierza w Gdańsku podkreślił możliwość poznania historii Starego Testamentu, aby móc lepiej zrozumieć czytany podczas Eucharystii tekst. Najbardziej zainteresował go wykład z życia patriarchy Abrahama podczas pierwszego spotkania Akademii. Lektor stwierdził, że będzie mógł praktycznie wykorzystać informacje z wykładów liturgicznych.

Zapraszamy na następne spotkanie Akademii Lektorskiej, które odbędzie się 18 marca!